Znalezione obrazy dla zapytania: dziecko posiłek gify

Żywienie dzieci w naszym przedszkolu.

      Żywienie dzieci w palcówkach przedszkolnych opiera się na określonych zasadach. Musi spełniać wypracowane przez ekspertów normy i wymagania. Kontrolę nad spełnianiem wymagań z tego zakresu pełnią organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Minister Zdrowia wydał rozporządzenie z dn. 26 lipca 2016r w sprawie wymagań jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci w jednostkach oświatowych (Dz.U. z 2016r poz. 1154). W § 2 niniejszego rozporządzenia zawarte zostały wytyczne jak powinno  wyglądać zbiorowe żywienie dzieci w przedszkolu. Instytut Żywienia i Żywności (IŻŻ) w 2017r opracował nowe normy żywienia dla poszczególnych grup wiekowych. Do tych właśnie norm odwołuje się to rozporządzenie. Ponadto w rozporządzeniu zawarte zostały wytyczne  co do odpowiedniego doboru oraz częstotliwości poszczególnych grup produktów w posiłkach. Rekomendacje co do posiłków przedszkolnych zakładają m.in. uwzględnienie większej ilości warzyw i owoców, większą podaż ryb morskich, ryb tłustych, ograniczenie potraw smażonych, zapewnienie dzieciom zdrowych napojów.

      Zgodnie z zaleceniami racjonalnego żywienia w przedszkolu dostarcza się 75% całodziennego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze. Pozostałe 25% zapotrzebowania  dziecko powinno otrzymać w domu. Główną ideą przyświecająca wprowadzeniu w Polsce przepisów dotyczących żywienia dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych jest ograniczenie spożycia cukrów i substancji słodzących, soli, tłuszczu oraz potraw smażonych, przy jednoczesnym promowaniu spożycia warzyw i owoców, mleka i produktów mlecznych.

      W naszym przedszkolu jadłospisy układanie są według obowiązujących norm żywieniowych z uwzględnieniem wszelkich zasad racjonalnego żywienia.  Jednakże pośród tych wszystkich przepisów nie możemy zapominać o naszych dzieciach. Podejmujemy więc wszelkie starania, aby posiłki miały także ładną, intersującą nazwę, były podane w różnorodnych formach, bo przecież smakowita nazwa, estetyczna i ciekawa forma podania posiłku podbudza wyobraźnię oraz kubki smakowe i sprawia, że mamy ochotę spróbować czegoś nowego.  W naszej placówce układaniem jadłospisów zajmuje się zespół wykwalifikowanych pracowników: intendent, szefowe kuchni oraz dyrektor, który zatwierdza dekadowe jadłospisy. Podczas komponowania jadłospisów uwzględnione są produkty ze wszystkich podstawowych grup produktów, obejmujących: produkty zbożowe; warzywa i owoce; mleko i produkty mleczne; mięso, drób, ryby, wędliny, jaja, nasiona roślin strączkowych, orzechy; tłuszcze (w ograniczonej ilości). Jest to ważne, ponieważ każda z tych grup produktów jest źródłem innych, cennych dla zdrowia dziecka składników odżywczych. Kładziemy także duży nacisk na jakość  poszczególnych produktów oraz surowców potrzebnych do przygotowywania posiłków, eliminujemy produkty, które nie spełniają norm żywieniowych i zastępujemy je poprzez samodzielne ich wykonywanie (np. pasztet mięsno-warzywny, soki owocowo- warzywne, ciastka, koktajle, groszek ptysiowy). W celu zapewnienia jak najwyższej jakości  sporządzanych  posiłków oraz prawidłowego i optymalnego rozliczenia kosztów żywienia ponoszonych przez rodziców, korzystamy z nowoczesnych narzędzi IT dostępnych na rynku.

      Prawidłowe żywienie dzieci w wieku przedszkolnym warunkuje ich właściwy rozwój, utrzymanie sprawności fizycznej, intelektualnej i emocjonalnej. Urozmaicona dieta chroni dziecko przed niedoborami pokarmowymi, co z kolei jest gwarancją prawidłowego rozwoju. Wprowadzenie do żywienia w tym wieku w umiejętny sposób zalecanych grup produktów wpłynie na utrwalenie pożądanych nawyków żywieniowych, które pozostaną na całe życie. Ukształtowany prawidłowo  wybór produktów i zwyczaje żywieniowe zadecydują o zdrowiu nie tylko w wieku przedszkolnym, lecz także w życiu dorosłym.

spp2.jpg   

Piramida żywieniowa - Materiał zawiera planszę w wyższej ...

Spp2 * Przedszzkole nr 2 Sanok * Sanok * Podkarpacie * Przedszkole * Jana Pawła * sanockie * Sadowa * Samorządowe Przedszkole Publiczne Nr 2