Świat przyrody jest piękny, tajemniczy oraz fascynujący – częścią tego świata jest także człowiek. Świat ten dostarcza nam pozytywnych emocji, wzruszeń, rozbudza zainteresowanie i podziw. W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacji coraz większego znaczenia nabierają pojęcia: ekologia, edukacja ekologiczna, ochrona środowiska.
W przedszkolu stwarzamy wiele okazji do kształtowania u dzieci wrażliwości ekologicznej. W bieżącym roku szkolnym, w ramach realizacji projektu pt. „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023”, w naszym ogrodzie powstała ścieżka edukacyjna „Ekofrajda”. Ponadto, dzieci 5 i 6 letnie mogły aktywnie uczestniczyć w warsztatach ogrodniczych, prowadzonych przez Panią dr Annę Bugno Pogodę oraz w warsztatach ekologiczno-językowych, prowadzonych przez Panią mgr Paulinę Pankowską. Realizacja tych przedsięwzięć była możliwa dzięki środkom pozyskanym z NIW w ramach programu NOWEFIO na lata 2021-2023.
Podczas warsztatów ogrodniczych nasze najstarsze przedszkolaki, pod kierunkiem Pani Anny, z wielkim zaangażowaniem pracowały przy sadzeniu drzew i krzewów. Nasz ogród wzbogacił się o następujące okazy: platan, dąb błotny, judaszowiec, ambrowiec, jarzębina. Dzieci obiecały, że będą troszczyć się o rośliny i zaprosiły Panią Annę za rok, aby sprawdzić czy nasze nowe okazy urosły.
Z kolei warsztaty przyrodniczo-językowe były okazją do utrwalenia nazw i charakterystycznych cech drzew, roślin, owadów, które można znaleźć w naszym ogrodzie. Starszaki rozpoznawały brzozy, kasztanowce, lipę, jarzębinę, koniczynę, bluszczyka kurdybanka, mniszka lekarskiego, babkę lancetowatą oraz owady: trzmiela, pasikonika, biedronkę. Warsztaty te uwrażliwiły dzieci na różnorodność biologiczną w naszym ogrodzie.
Dziękujemy serdecznie za przeprowadzenie warsztatów i obiecujemy szanować przyrodę wokół nasJ.
Zapraszamy do galerii.