MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIESŁYSZĄCYCH I JĘZYKA MIGOWEGO.

W dniach 3 i 4 października przedszkolaki brały udział w zajęciach z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niesłyszących oraz Języka Migowego.

Dzieci miały okazję zapoznać się z trudnościami osób niesłyszących, z niedosłuchem, ale przede wszystkim z osiągnięciami i sukcesami odnoszonymi na co dzień.

Osoby niesłyszące mają swój własny sposób porozumiewania się, który nazywany językiem migowym, a symbolem osób niesłyszących jest motyl, najczęściej koloru niebieskiego, lub turkusowego. Ma to związek z tym ze motyle są głuche. Natomiast piękno skrzydeł i barw motyla jest symbolem Polskiego Języka Migowego.

Podczas spotkania przedszkolaki wykonały „JABŁUSZKO RUMIANE” z elementami języka migowego w ramach Międzynarodowej Akcji Migamy Jabłuszko , którego pomysłodawcą jest p. Karolina Szczerbakowska- Biniszewska. Za udział w miganiu każda z grup otrzymała dyplom.

Zajęcia miały też charakter integracyjny, dzieci brały udział w zabawach, grach ruchowo- słuchowych ze słowami z języka migowego, mogły też poczuć jak to jest nie słyszeć i jak sobie poradzić w takiej sytuacji.

Dzieci miały też możliwość nauczenia się podstawowych znaków jak np. Mam na imię…, dzień dobry, dziękuję, przepraszam, do widzenia oraz zaznajomienia się ze znakami cyfr oraz alfabetu palcowego w języku migowym.

Powodów, dla których warto jest poznać przez dzieci słyszące język migowy jest wiele: rozwija motorykę małą, kreatywne myślenie, pamięć, koordynację wzrokowo- ruchową, ale przede wszystkim uczy szacunku i akceptacji do innych.

Na zajęciach dzieci wysłuchały również opowiadanie w ramach programu "ABC Empatii" pt. APARAT i wykonały grupowe prace plastyczne.

Spp2 * Przedszzkole nr 2 Sanok * Sanok * Podkarpacie * Przedszkole * Jana Pawła * sanockie * Sadowa * Samorządowe Przedszkole Publiczne Nr 2