Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie.

W tym roku Tłusty Czwartek obchodziliśmy 11 lutego . Zgodnie z tradycją to dzień, kiedy każdy powinien zjeść pączka. Tak też było i w naszym przedszkolu. Od samego rana unosił się zapach smażonych pączków, które przygotowywały dla nas panie kucharki.  

W salach panie zorganizowały zajęcia, gdzie tematem przewodnim były oczywiście pączki. Dzieci obejrzały teatrzyk o pączkach babci Honoraty, poznały historię pączka i zwyczaj obchodzenia Tłustego Czwartku. Były zabawy muzyczne, rytmiczne, z elementem współzawodnictwa oraz taneczne. Przedszkolaki świetnie radziły sobie z robieniem „chrustu” z papierowych pasków, czy też  pieczeniem ciasta w zabawie muzycznej. Po zabawach wszyscy mogliśmy skosztować pączki i faworki przygotowane przez panie kucharki. Gdy w końcu nadeszła pora podwieczorku dzieci z wielkim apetytem zjadały pączki. Ten dzień był  okazją  do świetnej zabawy, ale też do przypomnienia i kultywowania tradycji oraz  zwyczajów.

 

Spp2 * Przedszzkole nr 2 Sanok * Sanok * Podkarpacie * Przedszkole * Jana Pawła * sanockie * Sadowa * Samorządowe Przedszkole Publiczne Nr 2