Wzrok jest podstawowym sposobem zdobywania przez człowieka wiedzy o otaczającym go świecie. Około 85 % informacji zdobytych niewerbalnie przyswajamy obserwując otoczenie, 11 % za pomocą słuchu, 3,5 % - węchu, 1,5 % - dotyku, 1 % - smaku i innych. (Źródło: COST219)

Dnia 14.02.2020 roku dzieci z grupy XII gościły w przedszkolu LENKĘ – dziewczynkę która od urodzenia jest dzieckiem słabowidzącym.  Z racji tego, że dzieci rzadko, albo wcale nie stykają się z osobami niepełnosprawnymi, spotkanie to odbyło się w ramach integracji dzieci z osobami niepełnosprawnymi. Celem spotkania było rozwijanie i kształtowanie u dzieci szacunku, tolerancji i wyrozumiałości w stosunku do osób niepełnosprawnych, dostrzegania problemów osób niepełnosprawnych i wzbudzanie chęci niesienia im pomocy. Dzieci spędziły miło czas, który upłynął na zapoznaniu się, rozmowach, wspólnej zabawie. Dzieci pożegnały się z naszym gościem i wręczyły wykonaną samodzielnie książkę sensoryczną.

 

Lenka to dziewczynka z naszego podwórka, znamy ją z pobliskich placów zabaw. Ma niezwykły uśmiech, którym zaraża wszystkich dookoła, oczy koloru fiołkowego oraz piękne gęste i długie włosy.

Wyglądem przypomina Efla i trochę też taka jest: słodka, a zarazem tajemnicza, spontaniczna, wrażliwa. Ma bardzo dużo zainteresowań, ale jej największa pasją są konie i wszystko co z nimi związane. W przyszłości chciałaby być lekarzem weterynarii. Niestety Lenka nigdy nie będzie mogła żyć tak jak jej rówieśnicy. 

Dziewczynka od urodzenia jest dzieckiem słabowidzącym, jednoocznym, o czym tak  naprawdę rodzice dowiedzieli się gdy miała 2,5 roku. Do tego czasu lekarze uspokajali ich, że Lenka ma leniwe oczko i jedynie co trzeba robić to zaklejać go i do 3 roku życia wszystko powinno się naprostować.

Przez te wszystkie lata do 2018 r. dziewczynka miała zdiagnozowaną retinopatię wcześniaczą w fazie regresji (chociaż nie była wcześniakiem i nie leżała w inkubatorze), zez rozbieżny, oczopląs oraz inne schorzenia związane z dysfunkcją wzroku.

Jesienią 2018 r. rodzice udali się z córką do Kliniki Okulistyki w Katowicach, gdzie powtórnie została poddana szeregu badaniom. Lekarze zdiagnozowali u Lenki witreoretinopatię oka prawego oraz choroby współistniejące takie jak oczopląs, dysplazja tarczy oka lewego, zez jawny i rozbieżny.

Lenka w dalszym ciągu jest diagnozowana i leczona przez poradnie specjalistyczne takie jak: endokrynologiczna, okulistyczna, genetyczna, neurologiczna.

W listopadzie 2019 r., podczas wizyty w poradni okulistycznej, lekarze poinformowali rodziców, że Lenka nie widzi ponieważ odkleiła się jej  siatkówka oka lewego (do tej pory nim widziała).

W grudniu dziewczynka  przeszła bardzo ciężką operacje opasania twardówki w celu ratowania wzroku. Lekarze podejrzewają u niej również zespół o podłożu genetycznym, który należy potwierdzić badaniami.

Rokowania nie są optymistyczne. Lenka choruje na ciężką i bardzo podstępną chorobę oczu, która
w przyszłości może prowadzić do całkowitej ślepoty.

Obecnie Lenka słabo widzi, nie chodzi do szkoły i nie spotyka się ze swoimi koleżankami i kolegami
z klasy (nad czym bardzo ubolewa). Ma indywidualne nauczanie w domu.

Rodzice bardzo chcieliby pomóc swojemu dziecku, poprawić jakość życia. Mogą to zrobić poprzez rehabilitację oraz wprowadzając u niej technikę komunikowania się za pomocą dotyku, mianowicie poprzez pismo Braille’a.

Spp2 * Przedszzkole nr 2 Sanok * Sanok * Podkarpacie * Przedszkole * Jana Pawła * sanockie * Sadowa * Samorządowe Przedszkole Publiczne Nr 2